Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri Hakkında

İsminden dolayı yaygın olarak Arnavutlara ait olduğu sanılan Arnavut Ciğeri; aslında kökü Osmanlı imparatorluğuna dayanan, Türk mutfağına ait besleyici ve lezzetli bir yiyecektir.

Taş işçiliğinde usta olan Arnavutlar, I. Dünya Savaşı sırasında Anadolu ve genellikle İstanbul bölgesine yerleşmeye başlar. Yağışlı bir coğrafyadan gelen halk, kendi geliştirdikleri teknikle; küp küp kestikleri taşları yerlere döşer. Bu yöntem, henüz asfalt olmayanı dönemlerde çok ileri bir yöntemdir; Arnavut Kaldırımı sözü buradan gelmektedir.

Ağır Taş işinde çalışan Arnavutların elbette ki iyi beslenmeleri gerekiyordu..

Osmanlı döneminde sakatat tüketme alışkanlığının pek yaygın olmadığı dönemlerde; kasaplar ciğeri tane hesabı, uygun fiyata satıyordu. Arnavutlar, kesim günleri taze ciğerleri toplamak için adeta birbiriyle yarışıyordu. Küp küp doğradıkları ciğerleri kendi geliştirdikleri özel teknikle pişirerek bolca tüketiyorlardı.

Arnavut Ciğeri için küp küp doğranan ciğerlerin, Arnavut Kaldırımı için küp küp doğranan taşlarla şekil olarak benzerlik göstermekte olduğu gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntıdır.

Arnavutların ciğere olan yoğun ilgisi ve insanların iç içe yaşadığı mahallelerde duyulan enfes kokular zamanla; komuşularda bu yiyeceğin ne olduğu konusunda merak uyandırmaya başalar. Arnavut halkı, bu leziz yiyeceği komşularına ikram etmekten ve tarifini vermekten çekinmez. Kısa sürede çok sevilen bu özel yiyecek; evlerde pişmeye, lokantalarda yerini almaya başlar ve özellikle aranan bir ürün haline gelir.

Arnavut Ciğeri
Copyright © Arnavut Ciğeri. Tüm hakları saklıdır.